Przetestowałem te trzy serwisy do zdalnego nagrywania rozmów:
- Cleanfeed
- Zencastr
- Riverside
Żaden z nich nie ma specjalnych wymagań, poza przeglądarką i dostępem do mikrofonu (i ew. kamery, jeśli ma być nagrywany także obraz). W przypadku problemu z dostępem może być konieczne wyłączenie ochrony antywirusowej na czas spotkania, która mimo zgody na dostęp blokowała kamerę i tym samym działanie serwisu.
W Zencastr i Riverside jest możliwość wskazania źródła zarówno dźwięku, jak i obrazu (można użyć zarówno kamerkę sprzętową jak i wirtualną). Wybranie urządzenia wyjściowego dla dźwięku też jest możliwe, zarówno sprzętowego jak i wirtualnego. Jakość nagrania jest przynajmniej na poziomie 44,1KHz i 16 bitów (czyli jakość płyty CD). Ścieżki są dostępne osobno, lub w postaci miksu lewy-prawy kanał. W zasadzie nie ma różnicy, bo obie wersje dają się łatwo montować.
Cleanfeed
W Cleanfeed można wybrać tylko urządzenie wejściowe dźwięku (mikrofon lub inne), a jakość jest nazwana jako “Minimum-quality talkback”, “Speech optimised” i “Music optimised”. Każda z nich jest mniejsza niż 256kbps.
Cleanfeed PRO kosztuje dla Europejczyków 17 EUR/mies., ale tylko dla indywidualnych użytkowników do 10 tys. USD przychodu rocznie. Komercyjnie kosztuje 28 EUR/mies.
Zencastr
W Zencastr nagrywanie w formacie WAV jest dostępne dopiero w wersji PRO. Tam też jest opcja automatycznej transkrypcji tekstu, którego język wybiera się przed nagraniem (w tym polski). Cena 20 USD/mies.
Riverside
W cenie 19 USD/mies. Riverside daje możliwość nagrywania separowanych ścieżek audio i wideo do 5 godzin w miesiącu.
Trudno jest wskazać najlepszy, gdyż różnią się pod różnymi względami.
Najwięcej możliwości dla gospodarza spotkania daje, bez wątpienia, Riverside. Gdybym miał wskazać jeden, to byłby to właśnie Riverside.
Na chwilę obecną przetestowałem jedynie wersje bezpłatne. Są one dostępne we wszystkich trzech systemach.
Najczęstszym ograniczeniem takiej wersji jest ilość dostępnego czasu odseparowanych ścieżek każdego miesiąca. Jednak nawet w najskromniejszej opcji jest to dwie godziny miesięcznie.
Serwisy nie limitują ilości i długości nagrań. Zazwyczaj można też dołączyć większą ilość gości, np. do 5 osób.
Szybkie uwagi
Jeśli spieszy Ci się z nagrywaniem, a jeszcze nie masz konta na żadnym z nich – nie wybieraj Zencastr, gdyż ma rejestrację wyłącznie przez e-maila, a e-mail potwierdzający przychodzi z opóźnieniem nawet kilkunastominutowym. Wybierz raczej jeden z pozostałych dwóch, ponieważ mają dostępną rejestrację poprzez konto Google. Wystarczą dwa kliknięcia i konto jest aktywne.
Jeśli chcesz, aby Twój rozmówca miał po skończonej rozmowie możliwość ściągnięcia swojego nagrania – nie wybieraj Riverside, wybierz dowolny z pozostałych dwóch.
Jeśli chcesz mieć podczas spotkania dostępny czat tekstowy – nie wybieraj Cleanfeed. Pozostałe dwa mają czat.